عروس | لباس عروس | آرایش عروس | عروسی
http://www.retail.ua
http://www.mymebel.kiev.ua
www.mymebel.kiev.ua
دسته بندی عروس برنامه ریزی عروس تالار،باغ و تشریفات عروسی برگزاری مراسم جشن عروسی با آداب دینی
جمعه, 21 تیر 1392 16:48

برگزاری مراسم جشن عروسی با آداب دینی

نوشته شده توسط 
عروسی در اسلام عروسی در اسلام

 اسلام به ازدواج به عنوان امری مبارک می نگرد وبدان تشویق می کند برای برگزاری جشن  عروسی  نیز آدابی را بیان نموده است:

برگزاری جشن ازدواج بر حسب اعتقادات و فرهنگهای گوناگون افراد، متفاوت است. اما با همه این تفاوت ها، این مراسم وجه های اشتراکی با هم دارند که گاهی روی یکدیگر تاثیر می گذارند یا از همدیگر تاثیر می پذیرند. قوانین نانوشته ای مثل تعداد مهمان ها، مدل های متنوع شام عروسی، معروفیت آرایشگاه عروس و...

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): فرموده اند: ازدواج را سند دار و علنی کنید و برایش مراسم برگزار کنید. (نهج الفصاحه ، ح 313).

اعلام  عروسی  و دادن ولیمه
کلینی در کتاب الکافی در " باب الولائم " روایاتی دراین زمینه آورده است: مردی به امام صادق عرض کرد: ما درغذای  عروسی  رایحه ای می یابیم که در سایر غذاها نیست. امام فرمودند: هیچ  عروسی  نیست که درآن شتر، گاو یا گوسفندی ذبح کنند؛ مگر آنکه خداوند فرشته ای را برمی انگیزد که با او قیراطی از مشک بهشتی است واو مامور است غذای  عروسی  را معطرسازد، این همان رایحه ای است که تو استشمام کردی.

امام صادق (ع) در روایتی دیگری تاکید می کند که چون غذای  عروسی  غذایی برای امر حلال است، رایحه ای از بهشت بر آن می وزد.

در برخی از روایات آمده ا ست که سور دادن  عروسی، یک یا دو روز مستحب است. از سوی دیگر در روایات سفارش شده است که مراسم  عروسی  را به مردم اعلام کنید وآن رامخفی برگزار نکنید. از مومنان نیز خواسته شده دعوت برای شرکت در مراسم  عروسی  را بپذیرند.

برگزاری مراسم  عروسی  درشب

امام باقر(ع) خطاب به میسربن عبدالعزیز فرمود: ای میسر در شب ازدواج کن که خداوند شب را مایه سکون و آرامش قرار داده است.

امام رضا(ع) فرمود: ازدواج در شب از سنت است.

رسول اکرم(ص) فرمود: شب بیداری روا نیست، مگر در سه کار: تهجد و عبادت شب به همراه تلاوت قرآن، برای علم آموزی یا برای  عروسی  که به خانه شوهر فرستاده می شود.

شادی و پایکوبی در مراسم  عروسی  با رعایت موازین شرعی

شماری از فقها- در برابر کسانی که موسیقی رابه غنای حلال و حرام تقسیم کرده اند- غنا را به صورت مطلق حرام دانسته اند ، اما همین دست از فقها به استناد روایتی که در مراسم  عروسی  دیده و یا روایاتی که چگونگی برگزاری مراسم  عروسی  حضرت فاطمه(ع) را تصویر کرده اند، پذیرفته اند که در مراسم  عروسی، آوازه خوانی زنان درصورتی که میان زنان و مردان اختلاط نباشد و مردان صدای زنان را نشنوند، جایز است. چنان که در برخی روایات خرید وفروش کنیزان آوازه خوان که درمراسم  عروسی  آواز می خوانند یا پرداخت فرد در ازای آواز خوانی به آنان مجاز اعلام شده است.

در برخی از روایات آمده است که شب  عروسی  حضرت فاطمه(ع)، اسماء بنت عمیس دف می زد و پیامبر (ع) او را به این کار تشویق می کرد و درحق اواین چنین دعا کرد: خدایا اسماء بنت عمیس را شاد کن که دخترم را شاد کرده است.

بر اساس برخی روایات برگزاری مراسم  عروسی  با چنین حال وهوایی شاد وفرح بخشی که البته با حرام آمیخته نیست، باعث تشویق جوانان به ازدواج می شود.

راهکارها برای برگزاری مراسم جشن شرعی
دختر و پسر جوانی که پیش از ازدواج با هم به توافق رسیده‌اند و افق فکری و فرهنگی خویش را نزدیک به هم یافتند، می‌توانند در نحوه برگزاری مراسم نیز به توافق برسند و در صورتی که اطرافنیان در صدد برگزاری نامطلوب مراسم برآمدند، آنان را از هدف و برنامه خویش آگاه سازند و به آنان بفهمانند که حاضر نیستند به خاطر خوش‌گذرانی عدّه‌ای انگشت‌شمار اولین برگ زرین از عمر مشترکشان را با گناه آلوده نمایند.
 این‌که عروس و داماد سعی کنند مجلس زنانه را از مردانه کاملاً جدا کنند تا از اختلاط مرد و زن در منازل خصوصی، تالار و سالن‌های عمومی جلوگیری نمایند. از پخش آواز، غنا و موسیقی‌های غیرمشروع دوری کنند. در فیلم‌برداری و عکاسی مراعات حدود شرعی شده هرگز والدین عروس و داماد و خود زوجین شقاوت خویش را با برانگیختن خشم خداوند در نخستین روز شکل‌گیری زندگی خود سبب نشوند.
پیشنهاد می‌شود در برگزاری این مراسم از مداحان و مولودی‌خوان‌ها دعوت شود، تا با خواندن اشعاری نغز، پربار و عبرت‌آموز، مایه پند و اندرز حاضرین گردد نه مایه بی‌خبری وآلوده شدنشان به گناهان . دعوت از سخنرانانی که در این زمینه می‌توانند جمع حاضر را شاد و خندان نگاه دارند، اجرای نمایش کمدی، گفتن جوک و لطیفه‌های خنده‌دار و... نیز از جمله راه‌کارهای دیگر نشاط در مجالس عقد و عروسی است.

گردآوری توسط گروه عروس

خواندن 2468 دفعه
Body
Background Color
Text Color
Background Image