عروس | لباس عروس | آرایش عروس | عروسی
http://www.retail.ua
http://www.mymebel.kiev.ua
www.mymebel.kiev.ua
دسته بندی عروس برنامه ریزی عروس سفره عقد با انواع سفره های عقد آشنا شوید
جمعه, 21 تیر 1392 18:56

با انواع سفره های عقد آشنا شوید

نوشته شده توسط 
سفره عقد سفره عقد

سفره عقد یکی از سفره‌های سنتی ایرانی است که در مراسم عقد و یا هنگام عروسی پهن می‌شود و عروس و داماد بر سر آن می‌نشینند و به خطبه عقد گوش فرا می‌دهند.و پیمان ازدواج خود را می بنند.

برای​ تهیه و تزئین یك سفره‌عقد ابتدا باید با توجه به سلیقه فردی خود نوع و سبك سفره‌عقد را مشخص و بعد از آن نسبت به تهیه لوازم و وسایل مورد نیاز آن اقدام كنید. ​برای هر سبكی ظروف خاصی متناسب با سبك سفره استفاده می‌شود كه خود آن وسایل نیز باید با هم همخوانی داشته باشد.

علاوه بر آن، معمولا برای هر سبكی رنگ یا رنگ‌هایی مناسب‌تر خواهد بود و همچنین طرز چیدمان سفره‌عقد نیز برای بهتر دیده‌شدن آن سبك اهمیت ویژه‌ای دارد البته این یك قاعده نیست، ولی رعایت‌كردن این اصول باعث ایجاد هماهنگی بیشتر و زیبایی دوچندان سفره‌ عقد شما می‌شود.

بهتر است هنگام انتخاب نوع سفره‌عقد به فضا، طراحی و مساحت مكانی كه قرار است مراسم عقد در آنجا انجام شود، توجه كرد. معمول سفره‌های عقد به سه دسته سنتی، كلاسیك و مدرن تقسیم می‌شود.

سفره‌ عقد سنتی

برای چیدمان این نوع سفره بهتر است از ظروف سنتی استفاده كرد؛ ظروفی كه یا خود قدیمی بوده یا ظروف جدیدی است كه جنس و نمای آنها ذهنیت بیننده را به گذشته و سنت‌های پیشین سوق دهد. استفاده از ترمه، حنا، گندم، برنج و ظروف نقره، مسی یا سفالی و... اجتناب‌ناپذیر است.

​​در چیدمان این سبك از اختلاف سطح زیاد استفاده نمی‌شود و معمولا به شكل همسطح یا با اختلاف سطوح كمتر چیده می‌شود.

استفاده از ترمه یا پارچه‌های سوزن‌دوزی و... نقش مهمی دارد و گاهی برای سفره زیر وسایل به شكل یكدست از این‌گونه پارچه‌ها استفاده می‌شود حتی می‌توان به جای پارچه زیر وسایل ازمقدار زیادی گندم یا برنج استفاده كرد و آنها را به شكل یكدست روی زمین به شكل دلخواه پخش كرد و وسایل را روی آن چید كه كار پرزحمتی است.

رنگ‌هایی كه در سفره‌های سنتی بیشتر به چشم می‌خورد، رنگ آبی فیروزه‌ای، قرمز، كرم و قهوه‌ای است كه بنا به سلیقه خود می‌توانید از این رنگ‌ها با طیف‌های تند یا ملایم‌تر استفاده كنید.

گل‌آرایی و استفاده از گل طبیعی سفره شما را زیباتر می‌كند، ولی در این سبك نیاز به استفاده زیاد از گل نخواهید داشت، چرا كه در این سبك بنا بر بیشتر دیده‌شدن اجزا و وسایل سفره‌ عقد است كه البته رنگ و نوع گل‌ها نیز باید با سفره شما هماهنگی و سنخیت داشته باشد. استفاده از دیوان حافظ در داخل سفره سنتی نیز مناسب است.

سفره  عقد كلاسیك

برای تهیه این سبك سفره‌عقد دست شما بیشتر باز است، چرا كه خیلی نیاز ندارید خود را مقید به اصول خاصی كنید. می‌توانید از انواع ظروف كریستال سفید یا رنگی، سیلور، رزین یا مجسمه‌های برنز یا ظروف آنتیك و... استفاده كنید.

می‌توان از شش ظرف یك شكل برای اجزای اصلی سفره استفاده كرد و بقیه ظروف را هماهنگ با آن شش ظرف تهیه كرد و از طرفی نیز می‌توان این كار را انجام نداد و از ظروف مختلف استفاده كرد، ولی باید هماهنگی لازم بین وسایل و ظروف وجود داشته باشد مثلا می‌توان ظروف كریستال را با سیلور با هم در یك سفره به كار برد، ولی معمولا ظروف سیلور با ظروف چوبی یا سفالی هماهنگی ندارد.  

برای چیدن این سبك سفره می‌توانید از رنگ‌های دلخواه استفاده كنید فقط كافی است رنگ‌های استفاده شده با هم هماهنگ باشد. معمولا برای این سبك سفره از اختلاف سطح بیشتری استفاده می‌شود.

می‌توانید چیدمان سفره یا اختلاف سطح را بنا به میل خود به شكل متقارن یا نامتقارن انجام دهید. از پارچه‌های سرمه‌دوزی رنگی یا حریر و ساتن‌های گوناگون نیز می‌توان در این سبك استفاده كرد.

گل‌آرایی و استفاده از گل طبیعی نقش مهمی در زیبایی كار شما دارد حتی اگر بودجه شما برای تهیه سفره‌عقد اندك است، سعی كنید گل‌آرایی را از سفره حذف نكنید، بلكه از وسایلی با قیمت‌های مناسب‌تر بهره بگیرید یا از گل‌هایی با قیمت‌های مناسب‌تر استفاده كنید.

استفاده از شمع با طرح‌های گوناگون و همچنین میوه‌آرایی در این سبك بسیار متداول است.

سفره  عقد مدرن

این روزها بیشتر عروس و دامادها، سبك چیدمان سفره‌های عقد مدرن را می‌پسندند. در سبك مدرن، پایه كار با آب و آینه است و از ظروف مشخصی استفاده نمی‌شود، بلكه طراحی اصلی برای چیدن اجزای سفره بر اساس شمع و گل است.

در نگاه اول و كلی به سفره آنچه بیشتر از هر چیز به چشم می‌آید گل، شمع و آ​ینه است و اجزای سفره در حاشیه قرار می‌گیرد. معمولا كف سفره را از آ​ینه به شكل یكدست یا قطعات آ​ینه با فاصله از همدیگر می‌پوشانند.

اگر در نظر دارید هزینه كمتری متقبل شوید، می‌توانید به جای آ​ینه از حریر یا ساتن و تور سفید استفاده كنید.

در این سبك سفره، معمولا از یك یا دورنگ اصلی استفاده می‌شود كه سفید و سبز است و گاهی یك رنگ دیگر نیز برای كسانی كه می‌خواهند كمی آب و رنگ به سفره بدهند به آن اضافه می‌شود. در این سبك سفره اساس بر سادگی است و هرچه ساده‌تر چیده شود، رویایی‌تر و ماندگارتر خواهد بود.

معمول برای چیدمان از اختلاف سطح یا استفاده نمی‌شود یا خیلی كم خواهد بود. معمولا ظروف به كار‌رفته كریستال‌های سفید و سیلور است.

می‌توان در ظروف كریستالی آب ریخت و داخل آن میوه‌هایی مانند سیب سبز یا قرمز یا انار انداخت یا روی آب شمع قرار داد یا از گل یا گلبرگ استفاده كرد.

چیدمان كلی سفره‌های عقد

تقریبا همیشه آ​ینه در بالای سفره روبه‌روی عروس و داماد قرار می‌گیرد و شمعدان‌ها را در اطراف آیینه قرار می‌دهند به شكلی كه عروس و داماد بتوانند همدیگر را در آ​ینه ببینند. قرآن را معمولا در جلوی آ​ینه قرار می‌دهند، ولی امروزه به دلیل آن‌كه سفره‌ها كمی بزرگ‌تر چیده می‌شود، بهتر است قرآن را در راستای آ​ینه در نزدیك عروس و داماد قرار داد تا دسترسی به آن هنگام قرائت صیغه عقد راحت‌تر باشد. می‌توانید از رحل نیز برای قراردادن قرآن استفاده كنید. سجاده را نیز در همین راستا می‌توان قرار داد.

  اگر سفره انتخابی شما سنتی است، بهتر است از نان سنگك به شكل سنتی آن استفاده كنید. در سبك‌های دیگر می‌توانید از انواع نان استفاده كنید یا با برش‌هایی كه به نان‌هایی مانند سنگك، تافتون یا لواش می‌زنید آنها را به شكل گل رز دربیاورید و بگذارید به همان شكل نان‌ها خشك شود. قبل از خشك‌شدن نان‌ها می‌توانید به عنوان ساقه گل در قسمت انتهایی نان‌ها سیم ضخیمی فرو برده و بچسبانید تا بعد بتوانید براحتی از گل‌ها استفاده كنید یا می‌توانید نان‌ها را به شكل برگ ببرید و با كنار هم قرار‌دادن آنها گل‌های چهار یا پنج پر بسازید. گل‌ها را می‌توانید در اندازه های​​مختلف با برگ‌های اطراف آن تهیه كنید و برای زیبایی بیشتر در لبه گلبرگ‌ها از قیطون یا اكلیل یا نوار مروارید استفاده كنید.

نان‌هایی كه برای شكل‌دادن از آنها استفاده می‌كنید بهتر است نرم و كمی خمیر باشد در غیر این‌صورت هنگام حالت‌دادن خرد خواهد شد. از خوشه‌های گندم در لابه‌لای نان‌ها برای تزئین آن استفاده كنید.

برای تزئین اسپند می‌توانید آن را در كف سینی یا ظرف تخت و مناسب دیگری ریخته و با كمك شابلون طرح‌های گوناگونی به آن بدهید. اگر ابتدا طرح خود را روی مقوایی نازك به اندازه كف ظرف خود پیاده كنید براحتی می‌توانید روی طرح را چسب بزنید و در هر قسمت اسپند را با رنگ دلخواه خود بچسبانید یا می‌توانید از اسفنج گلوله‌های كوچكی درست كنید و آنها را به چسب چوب آغشته و در اسپند بغلتانید تا به شكل توپ‌های كوچك اسپندی دربیاید.

سیم كوتاهی را به چسب آغشته و در گلوله فرو ببرید و بگذارید خشك شود سپس گلوله‌ها را با تاباندن سیم‌ها به یكدیگر به شكل خوشه‌های انگور دربیاورید.

این خوشه‌ها را در ظرف‌های گوناگونی می‌توانید تزئین كنید. همچنین می‌توانید از مقوا گلبرگ‌هایی ببرید و روی آنها را اسپند بچسبانید و بعد گلبرگ‌ها را كنار هم قرار داده و به شكل گل‌های چندپر دربیاورید.

كنار گلبرگ‌ها را قیطون یا مروارید یا... بچسبانید. اگر این كارها برایتان مشكل است، می‌توانید از چند ظرف كوچك یك‌شكل مانند ظرف‌های كوچك آجیل‌خوری استفاده كنید و در هركدام یك رنگ اسپند بریزید و آنها را در كنار هم بچینید حتی می‌توانید در داخل منقل‌های كوچك هم دانه‌های اسپند را بریزید و كنار منقل را با گل یا همان خوشه‌های اسپندی  تزئین كنید.

گردآوری توسط گروه عروس

خواندن 4837 دفعه
Body
Background Color
Text Color
Background Image