عروس | لباس عروس | آرایش عروس | عروسی
http://www.retail.ua
http://www.mymebel.kiev.ua
www.mymebel.kiev.ua
دسته بندی عروس برنامه ریزی عروس سفره عقد شروط ضمن عقد(ویژه عروس ها)
دوشنبه, 24 آذر 1393 15:47

شروط ضمن عقد(ویژه عروس ها)

نوشته شده توسط 

این صفحه کاملا متعلق به عروس خانوم هاست...!

هنگام عقد  دردفتر خانه ثبت ازدواج و طلاق یک عالمه برگه های حقوقی به شما میدهند که عروس و داماد باید آنرا امضا کنند. شما هم که در آن لحظات غرق  در دنیای عاشقانه ی خود و امیدهای شیرین به آینده هستید ( که البته ما هم برایتان آرزئیش میکنیم ) ، همینطوری بدون توجه و دقت و مطالعه خودکار را روی ورقه می گذارید و امضا می کنید. ولی ما به شما پیشنهاد میکنیم که دست نگه دارید، چندتا چیز دیگر است که باید به این مواردی که امضا می کنید اضافه کنید.

 سال ها است که فعالان حقوق زنان برای تغییر این قوانین تلاش می کنند اما نه تنها قوانین تغییری نکرده اند که در برخی موارد موادی هم به آن اضافه شده است (ه مثلا به مردان اجازه اختیار کردن همسر دوم بدون اجازه همسر اول و تنها با حکم دادگاه را می دهد) . حالا در این شرایط که قانون از حقوق زنان حمایت نمی کند باید به راهکارهای دیگری مانند "شروط ضمن عقد" روی آورد. بر این اساس زن و شوهر در مورد مسائلی که قانون در مورد آنها سکوت کرده و یا نظر قانون مورد پذیرش آنها نیست ولی خود قانون توافق خلاف آن را ممکن ساخته، شروطی را در سند ازدواج ثبت می کنند.

عروس و داماد در عقد نامه دوازده مورد را ثبت میکنند ولی این هفت مورد حقوقی است که تا حدی برابری را به زن در زندگی میدهد . البته بعضی دفترخانه های ازدواج و طلاق از ثبت شروط ضمن عقد مازاد بر موارد مذکور در دفتر امتناع می کنند که برای رفع این مشکل شما می توانید از قبل دفترخانه هایی را که برای گنجاندن شروط ضمن عقد مشکلی ندارند پیدا کنید.

این شروط باید با عبارات حقوقی معینی در عقدنامه نوشته شود . توجه داشته باشید که در صورت ذکر نشدن و کوچکترین تغییرات کلامی در برخی عبارات خاص حقوقی ، این حقوق از حیث اعتبار خارج است و نمی توان به آنها استناد کرد. بنابراین در زیر هفت شرط ضمن عقدی که برخی از حقوق شما را تضمین می کند با عبارات حقوقی آورده شده است که عینا می توان به عنوان شروط ضمن عقد از آنها استفاده کرد.

1-       زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر می دهد تا زوجه در هر زمانی که بخواهد از جانب زوج اقدام به متارکه کرده و از قید زوجیت خود را رها کند، به هر طریق اعم از اخذ یا بذل مهریه.

2-       زوجه اجازه دارد از هم اکنون هرگاه خواست به خارج از کشور برود و نیاز به اجازه مجدد زوج ندارد، چه برای اخذ یا تمدید یا تجدید گذرنامه و این اجازه دائمی است.

3-      زوجه حق ادامه تحصیل تا هر مرحله یی که لازم بداند و در هر مکان و محلی که ایجاب کند مخیر است.

4-       زوج، زوجه را در انتخاب هر شغلی که مایل باشد و هر کجا که بتواند کار کند، مخیر می کند و اجازه می دهد که مشغول به کار شود.

5-      زوج و زوجه متعهد می شوند هنگام جدایی اعم از اینکه متارکه به درخواست مرد باشد یا به درخواست زن کلیه دارایی که بعد از ازدواج دائم زوجین به دست می آورند بین آنها به مناصفه تقسیم شود.

6-      حق انتخاب مسکن و تعیین شهر یا محلی که زندگی مشترک در آنجا ادامه پیدا کند با زوجه خواهد بود.

7-       اگر در آینده زوجین دارای فرزند شدند و طلاق اتفاق افتاد حضانت فرزندان به عهده زوجه باشد و در صورت خروج از کشور نیازی به اذن پدر ندارند.

با همه اینها باید به یاد داشته باشیم که شروط ضمن عقد تنها یک راهکار موقت برای رفع مشکل نابرابری حقوقی که زن و مرد با ازدواج به آن دچار می شوند میباشد.

خواندن 1303 دفعه
Body
Background Color
Text Color
Background Image