عروس | لباس عروس | آرایش عروس | عروسی
http://www.retail.ua
http://www.mymebel.kiev.ua
www.mymebel.kiev.ua
دسته بندی عروس عروسی اقوام ایرانی هفت شبانه روز عروسی در چهار محال و بختیاری!
چهارشنبه, 23 اسفند 1391 14:58

هفت شبانه روز عروسی در چهار محال و بختیاری!

نوشته شده توسط 
هفت شبانه روز عروسی در چهار محال و بختیاری! هفت شبانه روز عروسی در چهار محال و بختیاری!

انتخاب همسر براى پسر و دختر در ميان بختيارى‌ها به‌عهده والدين و خویشاوندان پسر می باشدبه اين ترتيب که پدر و مادر پسر، دختر را مى‌بينند و اگر او را مناسب ديدند با کسان خود مشورت مى‌کنند و چند تن از خويشان و بزرگان ده را به کدخدائى (خواستگاري) مى‌فرستند.

در صورت گرفتن پاسخ مثبت از طرف خانواده دختر، در نوبت بعدى همين افراد با يک‌دست لباس و يک انگشتر و يک کيسه حنا به‌عنوان تحفه به خانه عروس مى‌روند. در ايام نامزدى پسر و دختر حق ندارند يکديگر را ملاقات کنند و چه بسا که فقط در حجله در نخستين‌بار يکديگر را از نزديک ببينند


 شيرينى اشکنون
مراسم شيرينى اشکنون يا عقدکنان، بعد از قبول نامزدى انجام مى‌شود. اقوام عروس و داماد در اين مراسم شرکت دارند و نوازندگان محلى که سازهاى‌ آنها دهل و کرنا است و به زبان بختيارى توشمال گفته مى‌شوند، در طول مراسم که گاهى چند روز طول مى‌کشد، مشغول نواختن هستند.

 زن‌ها دستمال بازى و مردها چوب‌ بازى مى‌کنند. طى اين مراسم، شيربهاء نيز تعيين مى‌گردد. شور در اين مورد گاه منجر به دعوا و زد و خورد ميان اقوام عروس و داماد مى‌شود. پس از تعيين شيربهاء، حاضران کف مى‌زنند و هوا را مى‌کشند و قباله نوشته مى‌شود و خطبه عقد توسط عاقد خوانده مى‌شود. براى بله گرفتن از عروس، داماد بايد مبلغى به‌عنوان زيززبانى به او بدهد


 عروسى
عشاير براى سهولت کار، مراسم عقدکنان و عروسى را باهم انجام مى‌دهند. عروسى در بختيارى بسيار باشکوه است. در روستاهای این استان عروسیها هفت شبانه روزطول می کشد و فامیل نزدیک داماد و همه همسایگان هفت روز مانده به روز عروسی در خانه داماد جمع می شوند و هر کدام مشغول کاری می شود. همه دست به دست هم می دهند وکارهای عروسی را انجام می دهند.

در عروسیهای روستایی، اهالی روستا خودشان برای عروسی آشپزی می کنند واجاقهای بزرگ گلی را به پا می کنند و برای آتش زیر دیگها همه مردان فامیل جمع می شوند واز صحرا هیزم می آورند تا در روز عروسی مشکلی نداشته باشند.
زنان فامیل ازهفت روز قبل گرد هم می آیند و کارهایی از جمله پاک کردن سبزی برای قورمه ولپه برای قیمه وپوست کندن بادمجان وسرخ کردن، پاک کردن گوشت ومرغ و... انجام داده تا در روز عروسی کاری باقی نمانده باشد تا بتوانند سنتهای عروسی را با خیال آسوده انجام بدهندمراسم سواربازى در عروسى بسيار تماشائى است. سوارهائى که با داماد به محل جشن عروسى مى‌آيند به ‌دو دسته تقسيم مى‌شوند؛ يک دسته نزد عروس و دسته ديگر نزد داماد مى‌مانند. عروس که سوار بر ماديان است و پارچه نازکى بر روى او انداخته‌اند با همراهان خود به‌سوى خانه داماد مى‌آيد.

 داماد بعد از قدرى تاخت و تاز و حرکت نرمشى و ميدان آرائي، خود را به عروس مى‌رساند و با حرکتى سريع دستمال او را از صورت او مى‌ربايد و فرار اختيار مى‌کند و سواران عروس به تعقيب او و سوارن او مى‌پردازند. سواران داماد راه را بر سواران عروس مى‌بندند تا داماد را فرار دهند که گرفتار سواران عروس نشود. زيرا در آن صورت دستمال را از او پس مى‌گيرند و او را پيش ايل و طايفه خود بى‌اعتبار مى‌کنند.


براى پيروزى داماد، بهترين اسب را براى او آماده مى‌کنند. وقتى عروس را به خانه داماد مى‌برند، سواران پيشاپيش او به عمليات تحسين‌آميز روى اسب، مشغول مى‌شوند و تيراندازى مى‌کنند. توشمال‌ها در طول راه به خواندن و نواختن ادامه مى‌دهند. ساير مراسم عروسى از قبيل داماد سلام، پاگشا و غيره نيز از جمله مراسم بعد از عروسى است.

خواندن 2383 دفعه
Body
Background Color
Text Color
Background Image