عروس | لباس عروس | آرایش عروس | عروسی
http://www.retail.ua
http://www.mymebel.kiev.ua
www.mymebel.kiev.ua
دسته بندی عروس عروسی اقوام ایرانی سنت های ازدواج به سبک اردبیلی ها
چهارشنبه, 12 آذر 1393 17:20

سنت های ازدواج به سبک اردبیلی ها

نوشته شده توسط 

در اردبیل رسم بر این است که ابتدا به ساکن دختر مورد نظر پسندیده میشود و تمامی تحقیقات در مورد او انجام میشود . بعد  از پسندیده شدن عروس توسط خاندان داماد تصمیم به خواستگاری رسمی میشود . پروسه ی پسندیده شدن عروس توسط خانواده داماد به رفت و آمدهای غیررسمی می انجامد تا حصول نتیجه ( تصمیم قطعی خانواده داماد ) حادث شود.

انجام خواستگاري رسمي و درنهایت عقد خواني

پس از آنكه دختر مورد نظر از طرف خانواده پسر مورد پسند قرار گرفت ، خواستگاري بصورت رسمي انجام مي شود علامت قبول داماد و اعلام ازدواج ازطرف خانواده دختر  آوردن چاي شيرين توسط دختر خانم است و در اين روز از اقرباي دختر هم عده اي بدين مجلس كه به «شيرني ايچدي» معروف بود دعوت مي شدند. سپس زمانی را برای در اين مجلس برای تعیین ميزان مهريه و شرايط طرفين و تاريخ عقد مشخص مي کنند .

بعد ازین مرحله مراسم نامزدي رسمي وقتي صورت مي گیرد كه مراسم مخصوصي به نام «شال اوزوك» انجام يابد .  اوزوك لفظی تركي است و به معني انگشتر میباشد  و شال به همان معنائي است كه در زبان فارسي نيز مصطلح است.


مراسم عقدخواني
ما بين مراسم نامزدي و عقد خواني مدت زمان زيادي طول نمي كشد و كسانی که براي مجلس عقد دعوت مي شوند غالباً از مردان مسن و ميانسال هستند.
برای مراسم عقدخواني انواده ی پسر به خانه مي آیندد ولي مخارج این مراسم بعهده خانواده پسر است. هنگام جاری کردن مراسم صیغه ی عقد مجلس در سكوت عميق و روحاني خاصي فرو مي رود  و همه به جملات خوانده شده در صيغه توجه مي كنند . عروس در اتاق ديگري قرار میگیرد و او را بر روي ظرف مسي مي نشاندند و روی سر او پارچه ای میگیرند ، دو تكه قند را به هم مي سایند وقتی صيغه به پايان رسيد و عروس بله را گفت همه مباركباد مي گویند و آنگاه با چاي و شيريني از حضار پذيرائي مي كردند.

آوردن پارچه كسدي
پیش از آنکه عروس به خانه بخت برده شود جشن ديگري گرفته مي شود كه مختص زنهای فامیل است. مراد از اين جشن جالب این است كه حضار دور هم بنشينند و لباس هاي عروس را دور هم اندازه میگیرند و میبرند. البته اکنون در برخی از خانوادها اين رسم صورتی تشريفاتي به خود گرفته است و تبدل به يك جشن رسمي براي نشان دادن لباس ها و زينت آلات عروس خانوم به سایر خانوم های فامیل و آشنایان شده است . این مجلس، در خانه عروس برگزار مي شود و از خوانندگان و نوازندگان زن دعوت مي شود و جشن مي گرفته می شود .پیرو این جشن لباس ها و زينت آلاتي را كه خانواده داماد براي عروس آورده بودند به مهمانان نشان داده میشود. فرداي آن روز كساني از نزديكان داماد به اتفاق خياط به خانه عروس مي آیند و قسمتي از پارچه های بريده شده را براي روز عروسي لباس مي دوزند.

مراسم پور شور حنا گجه سي
حناگجه، شبي است كه فرداي آن عروس را به خانه داماد مي برند اين رسم از رسومی است هم در خانه عروس و هم در خانه داماد گرفته مي شد. حنا گجه تشکیل شده در خانه عروس مخصوص دختران و زنان جوان است. آنان از بعد از ظهر آن روز به خانه عروس دعوت ميی روند ، با او به حمام مي روند و غروب درخانه عروس جشن مي گیرند و به دست  عروس حنا مي بندند .  از اين رو آنرا حنا گجه يعني شب حنا بندان مي گفتند. جشن خانه داماد هم با شركت پسران جوان برگزار مي شود و دوستان و همسالان وي در آنجا گرد آمده با او به حمام مي روند.

عروسي                                                    
بردن عروس به خانه داماد غالباً بعد از غروب  آفتاب صورت مي گيرد ( البته در زمان هاي قديم بعضي از خانواده ها عروس خانوم را با اسب به خانه داماد مي بردند . بعد ها درشگه جایگزین اسب شد . امروزه از ماشين استفاده مي شود ). بعد از ظهر روزي كه غروب آن عروس خانوم را به خانه آقای داماد مي برند جهیزيه  او را به همراه لباس ها و هدایایي كه از روز نامزدي به بعد براي عروس آورده بودند را به خانه داماد مي بردند. عروس را آرایش میکنند و هنگام رفتن او به خانه داماد چادري بسر او مي اندازند و زن هاي مسني از خانواده او وي را همراهي مي كنند يك نفر هم همراه عروس میشود تا آداب و مراسم رفتن به حجله را به عروس بياموزد و در برابر كينه توزي احتمالي اطرافیان از او مراقبت كند موقع رفتن عروس به خانه ی داماد پدر داماد، و در صورت نبودن پدرش برادربزرگ يا عموي او، دم در خانه دعاي خير مي داد و خوشبختي را برای وی آرزو مي كنند. در خانه داماد معمولا شام تهيه مي شود و از مردان و زناني از بستگان طرفين دعوت به عمل مي آيد. درگذشته رسم بر اين بوده كه آقای داماد سه تا سيب به پشت عروس بزند و بسر او نقل و نبات بريزد و پول نثار او كند در ورودی راهروي ساختمان  تشت مسی مي گذاشتند تا عروس از روي آن بگذرد و مثل مس در آن خانه محكم بماند.

ترك پلو
فرداي عروسي براي ناهار عروس غالبا مادر عروس "قويماق" مي فرستاد و براي شام او نيز از خانه پدرش ترك پلو مي آوردند. ترك غذاي مخصوصي است و آن پلويي است كه با زعفران و شكر و روغن مثل كته پخته مي شد. پلو را نيز گاهي با دو يا سه خورش مي پختند و همه آنها را با ديگ و ظرف هائي كه در آنها پخته بودند مي فرستادند. فرستادن ترك پلو هم داراي تشريفاتي بود و در خانه عروس براي شركت در اين مراسم از جمعي از نزديكان دعوت مي شد. هم چنين اطرافیان داماد از نزديكان خود براي صرف اين غذا دعوت مي كردند.

اوز آشدي
عروس از ساعت ورود روي خود را از ديگران، يعني مردان و زنان خانواده شوهر، مي پوشانيد و روز اول براي آنكه نزد مادر شوهر يا خواهران و كسان داماد چادر از سر او بردارند هر يك از آنها چيزي به وي هديه مي دادند اين هديه بسته به تمكن مالي خانوادگي فرق داشت و در خانواده هاي متمكن سكه طلا استو آنرا «اوز آشدي» مي گفتند يعني رونما.

بنده تخت
چون انتظار ورود مهمان براي خانواده داماد در مدت يك هفته و ده روز اول كار مشكلي بود لذا بعدها روز سوم عروسي را با اصطلاح عوامانه بنده تخت كه تحريف شده عبارت «بانوبتخت» است بدين كار اختصاص دادند و بعد از ظهر آن روز را به طور رسمي براي پذيرائي از مهمانان مشخص ساختند.

اياغ آشدي
پس از پايان اين قبيل مراسم، عروس و داماد بقصد بازديد به خانه هاي منسوبان و دوستان خود مي رفتند. بعد از اين بازديدها تشريفات اياغ آشدي آغاز مي شد و آن عبارت از مهماني هائي بود كه خويشان و دوستان عروس و داماد، متناسب با درجه نزديكي كه با آنها داشتند، به افتخار آنان ترتيب مي دادند و از خانواده هاي طرفين نيز دعوت مي نمودند.

خواندن 4153 دفعه
Body
Background Color
Text Color
Background Image